SÜPER BABA

Standard

dad.jpg

Bu haftaki vakamızın ismi ” SÜPER BABA” yani vakamız  bir süper baba modeli ile ilgili ama isim sizi yanıltmasın..) Aslında bu vakadaki  danışanım annesi ile yaşadığı sorunları sebebiyle bana gelmişti.

 

Nurten Hn 45 yaşlarında, uluslararası bir firmada çalışan, bekar bir kadındı. Daha önce tek başına yaşadığını ama yalnızlıktan sıkılmaya başlayınca annesinin yaşadığı eve dönerek birkaç yıldır annesiyle birlikte yaşadıklarını belirtmişti.

 

7

Ön görüşmemizi tamamlayıp, annesi ile yaşadığı sorunların en  önemlilerini keşfetmeye koyulduk. Dolayısı ile tipik bir şimdiki hayat  regresyonu seansı şeklinde gerçekleştirdiğimiz bir seans oldu.

 

 

6

Keşfettiğimiz ve dönüştürdüğümüz sorunların hepsi anne-babasının evliliklerindeki sorunlarla,  boşanma süreçleriyle ve aralarındaki problemler tam olarak giderilmeden anne-babanın tekrar bir araya gelerek evlenmeleri ile alakalıydı.

 

 

 

Worried Mother with Daughter IllustrationNeredeyse tüm örneklerde bir ebeveynleştirme* ( parentification ) vakası söz konusuydu. Yaşadıkları bu sorunlu süreçte sürekli annesine ebeveynlik yapmaya kalkıyordu ve bu da onu çok yıpratyordu.

Baktığımız örneklerin çoğunda aslında kızgınlık duyduğu kişinin annesi değil babası olduğunu keşfetti. Seansın sonlarına doğru yaptığı bu keşif ve babası ile ilgili bunca yıldır sakladığı bir sırrın yükünü bırakmak onda ciddi bir rahatlama yarattı.

 

 

1Küçüklüğünden itibaren babası ile ilgili kafasında öyle bir imaj yaratmıştı ki babası ne yaparsa yapsın hatasızdı ve mükemmeldi. Babasını halim-selim, utangaç, kadınların gözünün içine bile bakamayan biri gibi anlatmıştı. Ama baktığımız tüm örnekler babasının çapkınlıkları ile ilgiliydi . Üstelik bu şekilde bir kardeşi de olmuştu.

Seans sonunda artık olayları olduğu gibi görmeye ve kişileri oldukları gibi kabul etmeye odaklandı. Babası ile ilgili bugüne kadar taşımış olduğu ve utanç duyduğu bir sırdan özgürleşti. Herşeyden önemlisi ise süper baba imajını bırakarak annesine yaklaşabilmesi ve annesine ebeveynlik yapmak yerine onun çocuğu olduğunu kabul etmeye başlaması olmuştu.

 

İlerde 0-6 yaş dönemine bakmak ve içsel çocuk çalışmak üzere vedalaştık.

 

Seanstan bir gün sonra konuştuğumuzda, akşam rahat uyuduğunu ve kendini iyi hissettiğini söyledi.

Bir hafta sonra haberleştiğimizde , son 7 gününün çok neşeli, keyifli geçtiğini , annesi ile 7 gün içinde hiç tartışma yaşamadıklarını söyledi. Ayrıca tekrar rüya görmeye başladığından bahsetti. ( Not: Herkes rüya görür. Sadece bazı insanlar rüyalarını hatırlamazlar. Danışan burada artık rüyalarını hatırlamaya başladığını kastediyor. )

Seanstan 16 gün sonra haberleştiğimizde, annesi ile arasının gayet iyi olduğunu söyledi.

 

9Bir ay sonra haberleştiğimizde ” .. Eskiden kahve fincanındaki bir olasılık olarak bile kalp şeklini yıllardır görmüyordum,  yeni bir aşk belirtisi olan hiçbirşey şey yoktu. Şu anda çevremde hergün bu tarz şeyler görmeye başladım ve artık kendimi yeni bir ilişkiye açtığımı hissediyorum ” dedi.

 

11

 

Seanstan yaklaşık 2 ay sonra haberleştiğimizde ise yıllar önce yaşadığı bir rahatsızlıktan sonra kendisinin kadın-erkek ilişkilerinden ve cinsel konulardan biraz soğuduğunu ve bu konuyla ilgili  çalışmak istediğini belirtti. Kendisi ile tekrar çalışmak üzere sözleştik.

 

NOTLAR:

1-EBEVEYNLEŞTİRME ( PARENTIFICATION ): Çocuğun ebeveynine ebeveynlik yapmasına denir. Buradaki vakada yetişkin gibi davranmayan bir anneye annelik yapmaya kalkan bir kız çocuğu olarak karşımıza geldi.

2- Bir kişinin ailede ebeveyn rolü oynarken aynı zamanda kendisine sağlıklı bir ilişki çekmesi çok mümkün değildir. Buradaki örnekte danışanın yıllar önce yaşadığı bir sağlık sorunu sebebi ile kadın-erkek ilişkilerinden ve cinsel konulardan soğuduğunu söylemesi , fakat seansımızdan yaklaşık 2 ay sonra artık bu konuyu çözmek istemesi de danışanın şifalanmaya başladığının güzel bir göstergesi.

 

 

Sevgilerimle

Eylül Erdoğan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s