GÜVERCİN

Standard

e

İsminden de anlaşılacağı gibi enteresan ve eşine daha önce hiç rastlamadığım bir vakayı paylaşıyorum sizinle.

1İsmine Nihan diyeceğim 35 yaş civarı, evli ve 2 çocuğu olan danışanımla henüz bir araya gelmeden aylar önce kendisinden  “merak” başlıklı kısa bir email almıştım. Kendisiyle yazışmamız esnasındaki sorularından ve aldığım cevaplardan ciddi bir güvenlik sorunu olduğunu anlayınca kendisine farklı bir uygulama yaparak eşiyle beraber gelebileceği şekilde kısa bir öngörüşme randevusu verdim. Bu randevu aşamasına gelebilmemiz ise birazcık benim şehirdışı gezilerimin de etkisiyle yaklaşık 3 ay sürdü.

3 ay sonunda bir araya geldiğimizde Nihan Hn görüşmeye eşiyle değil yalnız gelmişti. Bu ilk görüşmemizde kendisine regresyondan kısaca bahsettim. Sorularını aldım ve  o gün seans yapmayacağımızı söyleyerek vedalaştım. Dediğim gibi, bu daha önce hiçbir danışanıma uygulamadığım birşeydi ama Nihan Hn’ın kendini rahat ve güvende hissetmesi için o anda öyle olması gerektiğini uygun gördüm. Nihan hn o güne kadar organ mafyası vb tarzda çok fazla hikaye okumuştu ve tanımadığı bir kişi ile bir ortamda yalnız kalmak fikri kendisini korkutuyordu. Benim içinse danışanın kendini rahat ve güvende hissetmesi herşeyden önemliydi. Aksi takdirde endişe, heyecan, korku gibi duygular seansımızı sabote edebilirdi. Bu yüzden asıl seansımıza ancak ikinci randevumuzda gerçekleştirdik.

20İkinci buluşmamızda kendisini kapıda karşılayıp içeri aldıktan sonra çalışmak istediği konuyla bağlantılı olarak sorularımı sormaya başladım. Çalışmak istediği sorunu, kendisine bütün hayatı boyunca eşlik etmiş olan dışlanmışlık hissiydi. Ortamlarda istenmediğini ve özellikle de bayanlar tarafından dışlandığını, bir şekilde ortamlardan çıkarıldığını söylüyordu. Evli ve iki çocuk sahibiydi. Evliliğinde mutluydu fakat evlilik öncesinde şu anki eşiyle henüz flört aşamasındayken, eşinin yakın arkadaşının kendisini istemediğini ve bu yüzden eşinin ailesine kendisi hakkında sürekli olumsuz şeyler anlatarak aralarını açmaya çalıştığını belirtmişti. O olayları hatırladıkça hala üzülüyordu. Şu anda 10 yaşındaki oğlunda da benzer şekilde dışlanmışlık ve yalnızlık duyguları olduğunu, ne yaparsa yapsın bunu değiştiremediğini ve oğlu için de üzüldüğünü ekledi.

17

Nihan Hn, babasını henüz 2-2,5 yaşındayken kaybetmişti. Annesinin kendisine ve o sırada yeni doğmuş olan erkek kardeşine bakabilmek için çok çalıştığını, küçüklüğünde sürekli yalnız kaldığını, bu yüzden halen annesiyle mesafeli bir ilişkilerinin olduğunu belirtti.

aBu soruları sorup not aldığım sırada Nihan Hn’ın gözlerinin faltaşı gibi açık olarak beni pür dikkat dinlediğini farkettim. Başlarda çok önemsememiştim ama gözlerinin faltaşı gibi açık olması ve bunun hala devam ediyor olması sebebiyle sorma ihtiyacı duydum:

– Bu arada bana neden o şekilde baktığınızı merak ettim. Birşey mi oldu?

– Siz duymuyor musunuz sesi?

-Hangi sesi?

-Siz konuşmaya başladığınız anda sanki boğazınızdan güvercinlerin gırtlaklarından çıkardıkları sese benzer bir ses geliyor. Siz susunca o da aynı anda susuyor.

-Ben hiçbir ses duymuyorum. Emin misiniz?

-Evet, eminim. Sürekli dikkat ettim, siz konuşunca geliyor bu ses. Ayrıca, ne ilginçtir ki buraya gelirken kapının önünde de bir güvercin gördüm .

Bu son cümleden sonra durumu anlayarak hafifçe gülümsedim ve şöyle söyledim:

-Ben neredeyse 4 aydır seansları bu binada yapıyorum ve bugüne kadar hiçbir zaman kapımın önünde bir güvercin görmedim. Burada başka bir durum sözkonusu sanırım ama bu durum regresyon terapisi seansımızla ilgili değil. İsterseniz bunu sizinle seans bittikten sonra konuşalım. Olur mu?

-Olur.

Diğer sorularımı da tamamladıktan sonra seansımıza geçtik. Konu olarak dışlanmışlık hissini seçtik ve onun kaynağına bakarak dönüştürmeyi hedefledik.

Nihan Hn bir mühendisti ve eşiyle birlikte çalışıyordu. 5 sene kadar önce ikinci doğumundan sonra hafif bir depresyon yaşayınca 6-7 seans kadar psikologa gittiğini ama bugüne kadar regresyon terapisini hiç duymadığını söyledi. Spiritüel konularla da herhangi bir ilgisi olmadığını ama geçmişte bir sefer çok ilginç bir örnek yaşadığını belirtti: İlk çocuğu olan oğlu henüz bebekken ve birgün ayağında onu sallerken 2,5 yaşında kaybettiği babasının omzuna dokunduğunu hissettiğini, o anda kendisinin de  ” bak bu benim oğlum ” diyerek sanki babasını torunuyla tanıştırdığını ve öylece beraberce oğluna baktıklarını söyledi. Nihan Hn’ın çok analitik bir beyni olduğu için olaydan bir gün sonra, bu durumun gerçekten olup olmadığını düşünürken uzun zamandır görüşmediği bir üniversite arkadaşının heyecanla kendisini aradığını ve çok ilginç bulduğu rüyasını anlatmaya başladığını ekledi. Arkadaşı rüyasında Nihan Hn’ı ve babasını yan yana bir şekilde oğluna bakarken gördüğünü söylemişti. Bu olay Nihan Hn’ın tüylerini diken diken etmişti ve hissettiği şeyin gerçek olduğundan emin olmasını sağlamıştı.

gBu detayı da notlarıma ekledikten sonra seansımıza geçtik. Nihan Hn ilk sahnede şimdiki hayatındaki bir ana gitti. 14-15 yaşlarında havuzda olduğu, suyun içine dalıp suyun altından yukarıya, gökyüzüne baktığı bir andı. Daha sonra yukarıda bir girdap olduğunu belirtti. Bu noktada farklı birşeyden şüphelenip birkaç komut ile onu asıl kaynağa yönlendirdim. Bu şekilde asıl keşfetmemiz gereken geçmiş yaşam sahnesine geçiş yaptık. Bu geçmiş yaşam sahnesinde de Nihan Hn su içindeydi ama bu sefer havuz değil, ayağına taş bağlanarak kuyuya atılmış küçük bir kız çocuğu olarak öldüğü sahneydi. Aynı şekilde suyun içinden yukarıya doğru bakıyordu.

hBu geçmiş hayatı tamamen keşfettiğimizde, kendisini Arap ülkelerinin birinde, hizmetkarların da olduğu zengin bir evde doğum sırasında annesi ölen bir kız bebek olarak gördü. Annesi öldükten sonra babasının başka bir karısı babasına haber vermeden onu gizlice bir kervana saklayarak o bölgeden uzaklaşmasına sebep oluyordu. Doğduğu bölgeden uzaklaşıldıktan sonra yolda ağlayınca kervandaki kadınlar tarafından bulunduğunu ve ağzına kavun suyu verilerek yatıştırılmaya çalışıldığını anlatmaya başladı. Kervandaki kadınlar her ne kadar kendisini koruyup kollamaya çalışsa da eski Mekke dönemlerinde kadının pek kıymetinin olmadığı bir zaman olduğunu, o yüzden kervanın başındaki adamın kendisini öldürmek istediğini algıladı. Adamın ilk denemesinde kadınlar bir şekilde kendisine engel oluyordu. Ama 4-5 aylık olduğu zaman, kervanın başındaki kötü kalpli diye tarif ettiği bu adam, bir gece tüm kervandakiler uyurken kendisini beşikten alıp ayağına taş bağlayarak kuyuya atıyordu. Tabiki bütün sahnelere eşlik eden ana duygular da korku, yalnızlık ve istenmeme hissiydi. (Bu bölümü keşfederken Nihan Hn’ın sağ ayak bölgesinde duyarlılık oldu. Burası bebeğin ayağına taş bağlanan bölgeydi ve belirttiğine göre bu hayatında da sağ ayağında ara sıra problem yaşıyordu)

4-5 Ay süren kısa bir yaşam gibi görünse de ilk bölümleri keşfetmemiz biraz uzun sürdü. Ruhsal boyuta geçtiğinde ise Nihan Hn’ı  o geçmiş yaşamdaki annesi karşıladı. Bu sahnede yoğun bir katarsis yaşadı.

jİlerleyen bölümde, kendisine neden böyle bir kontratı seçmiş olabilirsin diye sorduğumda ise Nihan Hn cevap olarak bir görüntü aldı. 30-35 yaşlarında madde bağımlısı bir erkek olduğu farklı bir yaşamda bir kavga esnasında çok yakını olan birini boğazladığını, boğazladığı kişinin çok güçsüz olduğunu ve gücünü ayarlayamadığı için istemeden de olsa onu öldürdüğünü söyledi. Öldürdüğü kişinin o yaşamdaki annesi olduğunu anlayınca ise yine yoğun bir katarsis yaşadı. Bunu, kullandığı uyuşturucu benzeri maddenin etkisi altındayken yaptığı için çok pişman ve üzgündü. O hayatta ruhu ızdırap içerisinde olduğundan kendisini bir arabanın altına atıyor ama ölmüyordu. Yoğun suçluluk duyguları altında geçen o yaşamdan sonra bir sonraki yaşam planında da annesini henüz doğumda kaybedeceği ve çok güçsüz bir durumdayken kendisinin suda boğularak öldürüleceği bir hayat seçerek kendisini bir nevi cezalandırmak istemişti.

Bu, birbiriyle bağlantılı olan 2 geçmiş hayat etkisini dönüştürdük ve bedendeki izlerini şifalandırdık. Seansın ilk bölümlerindeki keşifte hafif zorlansak da Nihan Hn, ruhsal boyuttaki bölümleri çok daha kolay algıladı ve bağlantıları çok güzel kurdu. Şimdiki hayatına dair da rehberinden çeşitli tavsiyeler aldı.

Bağlantılar:

-“Bu hayatımda anne yerine bu sefer babamı çok küçükken kaybettim. Bunun benim için olan anlamını şu anda daha iyi anlıyorum. Eğer benim babam hayatta olsaydı muhtemelen ben bu hayatımda da bağımlı olurdum. Babamı küçük yaşta kaybettiğim için annem hep 2 kat çalışmak zorunda kaldı ve kardeşimle ben kısıtlı bir bütçe ile ancak eğitim hayatımızı sürdürebildik. Eğer okurken daha çok param olsaydı, büyük ihtimalle biliyorum ki yine bağımlı olurdum.”

-” O geçmiş hayatta da istenmeme duygusu çok yoğun. Bu hayatımda da hep bu duyguyla yaşadım. ”

-” Çabuk pes etme, vazgeçmişlik, araştırma yapmaya üşenme, kabullenilmiş çaresizlik durumları bu hayatımda da o hayatta da mevcut. ”

– ” Bu hayatımda bağımlılık konusunda çok duyarlıyım. Bunun nedenini şimdi anladım. Mesela bir diziye bile denk gelip izlesem, bir dahaki denk gelişimde kanalı hemen değiştiririm, bağımlılık yapabilecek herşeyden imtina ediyorum.  ”

Rehberinin ne söylediğini sorduğumda ” Dinlenmen gerekiyor. Artık yoruldun. ” dediğini belirtti.

Rehberin tavsiyelerini sorduğumda ise “ Pes etme, mücadele et. Yalnız değilsin, sen açmıyorsun kendini.  Kendini aç. Sen ışıksın, saf ışıksın. Bundan sonra herşey daha farklı olacak ” dediğini ekledi.

Seans bitiminde, Nihan Hn’a güvercin konusunu birkaç cümleyle açıkladım. Şamanlarda güç hayvanlarının önemli bir konu olduğunu ve güvercinin de bir güç hayvanı olduğunu, eğer merak ediyorsa bu konuyu araştırabileceği söyledim.

cSeanstan bir gün sonra ise güvercinin anlamına dair kendisine birkaç link gönderdim. Türkçe kaynaklarda güç hayvanları konusu malesef çok kısa anlatıldığı için ağırlıklı olarak İngilizce kaynak gönderdim. Güvercinin çok fazla anlamı vardı ama benim en dikkatimi çeken bölüm barış ve sevgi getirmesi;  anneliği ve dişiliği sembolize etmesi; kehaneti sembolize etmesi; iki dünya (boyut ) arasında iletişim sağlayan bir ruhsal mesajcı olması idi. ( Nihan Hn’ın yıllar önce gördüğü rüyayı hatırlarsanız çok anlamlı  )

GERİ-BİLDİRİMLER:

Nihan Hn ile seanstan bir gün sonra konuştuğumuzda, ilk gün biraz yorgunluk olduğunu ama genel olarak kendini hafiflemiş ve iyi hissettiğini söyledi.

Bir hafta sonra konuştuğumuzda aşağıdaki gelişmeleri bildirdi:

-5.gün: “Aylardır satmayı isteyip de bir türlü satamadığımız ev için aradılar. Hatta almak isteyen adam ısrarla kaparo vermek istedi ama biz almak istemedik. Buna eşimle beraber şaşırdık.”

-6.gün: “Kolumu kaldıramıyorum bugün. Sabah gayet iyi kalkmama rağmen,saat 11 gibi (asla uyuyamazdım)uyudum ve 13:00 te kalkabildim. Çok ilginç benim için. Uykuyu çok sevmem, ilginç olduğu için anlattım.”

-“ Hafta boyunca sosyalliğim çok arttı. Sürekli bir yerle davet edilmeye başlandım. Dernek ve birlik şeklinde 2 ayrı yerden teklif geldi. Bu daha önce hiç olmuyordu. O yüzden buna da şaşırdım.”

– ” Eskiden rüyalarımı hatırlamazdım. Artık hatırlıyorum. Hatta önemli konular olduğunda bazen bir gün sonra olacaklarla ilgili birşeyler gördüğüm olabiliyor. ”

7

Seanstan bir ay sonra telefonda konuştuğumuzda ise sesi çok neşeli geliyordu. Bu süreçte çok değiştiğini, çevresindeki herkesin de bunu farkedip sorduğunu, hatta oğlunun bile ” anne sana ne oldu, artık sürekli pembe ve güzel şeylerden, meleklerden bahsediyorsun..ama iyi oldu böyle olduğun ” dediğini gülerek anlatıyordu. Söylediğine göre seans öncesi dönemde bir çocuk oğluna vursa, oğluna ” git sen de ona vur ” diyecek tarzda bir yaklaşımı vardı ama seanstan sonra kişiliği bile olumlu yönde değişmiş , her şeyde güzeli görmeye başlamıştı.

p10En ilginci ise, seanstan üç hafta sonra, hep satın almak istedikleri tarzda çok güzel bir ev aldıklarını, bu evi satın almadan bir gün önce rüyasında bir adam gördüğünü ve evi satın almaya gittiklerinde rüyasında gördüğü kişinin evini almak istedikleri kişi olduğunu görünce çok şaşırdığını ama bu sayede kendileri için doğru ev olduğunu hissettiğini belirtti.

Kendine güveninde artış olduğunu, dışlanma sorununun ise neredeyse %100 olarak çözüldüğünü söyledi. Seans öncesi dönemde kalabalıklara girdiği zaman özellikle de kadınların bol olduğu bir yerse mutlaka başının ağrıdığını ama seanstan sonra artık baş ağrılarının kesildiğini farkettiğini söyledi.

Yalnızlık hissi diye birşey kalmadığını, günlerinin bir şekilde dolu hale geldiğini ve hiç beklemediği insanların bile kendisini aramaya başladığını belirtti. Hatta kendisine çok sıcak davranmayan ve zaman zaman tersleyen eşinin abisinin bile 180 derece değişerek kendisine çok iyi davranmaya başladığını ve son görüşmelerinde ailecek çok güzel vakit geçirdiklerini ekledi.

Konu dönüp dolaşıp güvercin konusuna geldiğinde, onun bir mesajcı olduğunu söyledim ve ruh dünyasının* görmesini bilenlere bazen böyle mesajlar verebildiğini ekledim. Nihan Hn bunları konuşurken sürekli gülüyordu ve ” Ben bu ruhlar dünyasını çok sevdim  ” diyordu.

İkinci bir seans almak istediği için sözleştik. Bu konularla hiç ilgisi olmayan eşinin de olanlardan çok etkilendiği için seans almak istediğini belirtti. Eşi ile de bu hafta bir seans yapacağız.

NOTLAR:

1-Nihan Hn ile keşfettiğimiz kısa hayatın sebebi olarak gördüğü diğer geçmiş hayat hikayesi, bizim regresyon terapistleri arasında “gölge hayat ” ismiyle andığımız bir konudur.  “Gölge” kavramı , bildiğiniz gibi ilk defa Carl Gustav Jung tarafından ortaya atılmıştır.

2-Ruh Dünyası ( Spirit World ): Spiritüel bakış açısına göre ruhlar bedeni terkettikten sonra yok olmazlar, başka bir boyutta devam ederler. Onlar için zaman ve mekan sınırlaması yoktur. Bu kelime Şamanların sıklıkla kullandığı genel bir tabirdir. Regresyon Terapisi ile ilgili bir terim değildir.

3-Baştan beri tüm vaka örneklerini okuduysanız ve özellikle de facebook sayfasındaki paylaşımlarıma denk geldiyseniz, regresyon terapisinin ne olduğu-ne olmadığı konusuna geniş yer verdiğimi, doğru şekilde uygulanması hususunda hassas olduğumu farketmişsinizdir.

Malesef, Türkiye’de bu konuda ciddi bir yasal boşluk ve kavram karmaşası var. Son zamanlarda konuştuğum bazı danışanlardan aldığım geri-bildirimler doğrultusunda da artık bu konuda facebookta daha fazla yazıyorum. Lakin her ne kadar , bu işi kurallarına uygun olarak yapıp vaka örnekleriyle anlatmaya çalışmak istesem de, özellikle son 1 aydır gittikçe artan bir düzeyde,  seanslarımda paranormal diyebileceğim bazı enteresan şeyler oluyor. Bu enteresan vakaları paylaşırken bu durumların her zaman karşılaşılabilecek şeyler olmadığını ve bunların regresyon terapisine dahil olmadığını tekrar tekrar hatırlatmak isterim. Mesela bu vakada, kapıda görülen bir güvercin ve benden çıktığı söylenen bir güvercin sesi var . Bu duruma benzer bir örnek daha önce hiç gerçekleşmemişti. Bu yüzden seansa gelen her kişide böyle şeyler yaşanıyormuş gibi bir algı oluşmasın lütfen. Çoğu seans, gayet standart bir regresyon terapi seansı şeklinde geçer ve emin olabilirsiniz ki sizi kapıda bekleyen bir güç hayvanı olmaz:)).

4-Seanslarda son 1 aydır artan düzeyde yaşanan bu ilginç durumlar benim bizzat isteyerek, planlayarak yaptığım şeyler değildir. Gelen danışanın kalbinin açıklığına, şifaya olan inanç ve isteğine bağlı olarak, benden öte ilahi bir gücün bazen seanslara eşlik ettiğini düşünüyorum. Yani ben burada gerçekleşen olağandışı durumlara sadece aracılık ediyorum.

Toparlamak gerekirse; vakaları okurken hepsinin kendi içinde kişiye özel olduğunu ve danışanın iradesi ile bağlantılı olduğunu bilerek okuyunuz ve şifa kısmıyla ilgili asla genelleme yapmayınız lütfen. Çünkü herkesin bilinçaltı kendine özel ve seans yapmadan oradan nasıl bir hikaye çıkabileceğini asla bilemiyoruz. En önemlisi ise , daha danışanla ilk konuşmamızda sorunun kaynağına dair bir fikrimiz olsa bile bunu danışan kendisi anlayana kadar asla dile getirmiyoruz.

 

 

Sevgilerimle…

Eylül Erdoğan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s