GEÇMİŞİN İZLERİ ( 2. Bölüm )

Standard

Birinci bölümde Burçin Hn ile nasıl tanıştığımızdan ve ilk seansımızda yaşadığı deneyimden bahsetmiştim. Kendisi ile 4,5 ay haberleşmedik, taaa ki 2. seansa kadar diye de bitirmiştim…

callingEvet, Burçin Hn beni aradan 4,5 ay geçtikten sonra tekrar aradı ve farklı bir konuda çalışmak istediğini bildirdi. Bu 4,5 aylık süreçte hayatında herhangi bir değişiklik olup olmadığını merak etmiştim. İlk seansından çok kısa bir süre sonra hayatında çok hızlı değişimler olduğunu, bazı gerçekleri artık görmezlikten gelmek yerine görmeyi seçerek 19 yıllık evliliğini anlaşmalı olarak bitirdiğini, şu anda evinde çok daha huzurlu ve dingin olduğunu söyledi. Çocukların okulundan dolayı kendisinde kaldıklarını ama babayla istedikleri zaman görüşebildikleri ve onunla da kalabildiklerini, evde gerilim olmadan yaşamanın kendisine iyi geldiğini, herşeyin çok hızlı ve tereyağından kıl geçer gibi gerçekleştiğini ekledi.

Bu sefer,  ilerde kendini yeni bir ilişkiye açmadan önce kendi üzerinde çalışmak ve özellikle bu yaşamında çocukken oluşmuş olan aile kalıplarına bakmak istiyordu. Anlattığı detaylardan ve verdiği örneklerden dolayı, ailesinde atalardan gelen ve tekrarlayan bir mezhep çatışması farketmiş ve notumu almıştım. Onun haricinde 0-6 yaş dönemine ait pek anı hatırlamıyor olması dikkatimi çekmişti. Genelde travmatik olayların olduğu dönemleri hatırlamama eğilimimiz olduğu için bu bölümde önemli birşeylerin olabileceğini de not alarak çalışmamıza başladık.

pregnantÇalışma, ana karnı içeren ve danışanın ilk altı yaşını çalıştığımız bir şimdiki hayat regresyonu oldu. Henüz anne karnındayken yaşadığı ciddi bir gerilim vardı. Annesinin huzursuzluğunu çok yoğun hissediyordu ve o sahnede duvarda yer alan bir fotoğrafı bile net tarif edebiliyordu.

Ana karnı döneminde bir eklenti algıladı.

Doğmadan hemen önceki dönemde ise kordonun boğazını sıktığını, boğazında rahatsızlık hissettiğini söylemişti.

Doğduğu anda orada bulunan bazı kişilerden olumsuz enerji aldığını hatta ana karnında algıladığı eklentinin de hala orada olduğunu söyledi.

Bebeklik döneminde keşfettiğimiz bir olayda annesine çok kızıyordu. Bu olayın çok benzerinin bu hayatında bizzat kendi evliliğinde de tekrarlandığını farkedince katarsis yaşadı.

 

Anne-baba arasındaki  sorunları içeren ve akrabaların da durumun kaynağı olduğu birkaç olay keşfettik. En son ise ana karnı döneminden  itibaren hepsini dönüştürmeye başladık.

Çalışmayla ilgili en büyük sürpriz finalde geldi. Babaannesinin annesini erkek çocuk doğurmadığı için çok sevmediğini ve içten içe onu aşağıladığını algıladı. Böyle bir beklenti ile doğan bebek olarak ruhu bu olaydan etkilenmiş ve o yüzden bu yaşamda erkeklerin yapabileceği herşeyi yapmakla yükümlü hissetmişti kendini. Bu bölümde de katarsis yaşadı. ” Kadınım ama başarılıyım “ cümlesi çıktı ağzından. Bu bölümü ilerde eril-dişil dengesine çalışmak üzere not aldım ve böylece kendisi ile ilk ilişki koçluğuna benzeyen çalışmamız da başlamış oldu.:)

young
Rehberiyle karşılaştığı sahnede rehberi ona: ” Kendini sev. Sen değerlisin. Mutlu ol ” şeklinde tavsiyelerde bulundu.
Çalışma bittiğinde Burçin Hn yerinden çok hafiflemiş ve mutlu bir şekilde kalktı ve 4o’lı yaşlarda olmasına rağmen kendini 25 yaşında gibi hissettiğini söyledi.

Çalışmayla ilgili diğer SÜRPRİZ, seansta hatırladığı anılarını annesiyle kontrol ettiğinde hepsinin, hatta duvardaki fotoya kadar bire-bir aynı ve doğru çıkmasıydı. Verdiği başka iki örnek ise şöyleydi: ” .. Anneme bana 4 aylık hamileyken ne oldu diye sordum. Babamla birlikte Şubat tatilinde okulu kapattıkları için soruşturma geçirdiklerini çok stres yaşadıklarını söyledi. Doğduktan sonra 3 aylıkken ne olduğunu sorduğumda da babamla büyük bir tartışma yaşadıklarını ve hatta stresten midesinin çok ağrıması üzerine babamın, ineğin ağız sütünü kendisine içirdiğini söyledi.”

Seanstan bir gün sonra verdiği geri-bildirimlerden birinde de” İlginç bir şey oldu” diye cümlesine başlamıştı.

Normalde kızı babasıyla yani Burçin Hn’ın eski eşi ile telefonda konuşurken, içten içe kızgınlık hissettiğini ama seanstan bir gün sonra yine konuştuklarını duyduğunda bu sefer hiç öyle hissetmediğini fark etmişti. Eski eşini, ” sanki eski bir arkadaş gibi, ne çok önemli ne hiç önemsiz-nötr yani” diye tanımlamıştı.

Evliliğine dair ve eski eşini içeren hiçbir çalışma yapmamıştık ama bu konuda da bonus faydalar görmesi güzel bir gelişmeydi.

cleaning.jpgSeanstan bir gün sonra kendiliğinden, email hesabında  7 yıldır bekleyen 3500 kadar emaili temizlemeye karar vermişti. 1 gün içinde email sayısını 90’a kadar indirmişti.

Başka bir mesajında ise şöyle diyordu: “… Seansın sonunda kendimi hissettiğim yaşı söylemiştim ya, bunun neden 25 olduğunu anladım. Çünkü ben 25 yaşında evlendim ve sanırım o andan sonrası ben ben olamadım…. …..Bir de fark ediyorum ki ben artık son 4 -5 aydır elimdekine razı olup susup oturmak yerine mutlu olmanın yollarını arıyorum. Zaten sana her iki gelişim de tam en zor günlerime rastlıyor. Zamanı gelince hayat seni tekrar karşıma çıkardı ve bu ikinci regresyonu yaptık. İyi ki de bu yaşamımı yaptık. Parçalar biraz daha birleşti……”

Evet, Burçin Hn ile 4,5 ay ara vererek yaptığımız 2 seansın özetini 2 ayrı yazı ile paylaşmaya çalıştım. Tabi ki seansla ilgili detaylara gizlilik kurallarını ihlal etmemek adına girmedim ama ana hatlarıyla konu başlıklarıyla durumu anlaşılır kılmaya çalıştım.

Burçin Hn’ın gerçekleri görmeyi ve onlarla yüzleşmeyi seçecek gücü kendinde görmesi çok güzel bir başlangıçtı. Bundan sonra hayatında ne istediğini bilerek ve bunun için gerekli adımları atarak ilerleyeceği konusunda şüphem yok. HİÇBİRŞEY İÇİN GEÇ DEĞİLDİR ve kişiler bahane bulmayı bıraktıkları zaman DÖNÜŞÜM mutlaka gerçekleşir.

Bu vakayı paylaşmamda yardımcı olduğu ve yazıyla ilgili verdiği geri-bildirimler için kendisine ayrıca teşekkür ediyorum.

Sevgilerimle..

Eylül Erdoğan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s